پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس دیوانعالی پرتغال


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس دیوانعالی پرتغال

در دیدار دکتر مرتضی دامن پاک جامی سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس دیوانعالی پرتغال، همکاری بین نظام های حقوقی و قضائی دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

در این دیدار که صبح روز چهارشنبه 27 شهریور در ساختمان دیوانعالی در لیسبون انجام گرفت، ضمن ارائه گزارشی توسط سفیر کشورمان در مورد جایگاه و ساختار قوه قضائیه و ارتباط آن با سایر قوا در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران و نحوه فعالیت آن، زمینه های همکاری قضائی بین ایران و پرتغال مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

آقای دامن پاک جامی با اظهار اینکه برای درک بهتر نظام های حقوقی و قضائی کشورها می بایستی اصل تنوع فرهنگی و احترام به ارزش های اجتماعی جوامع مختلف را به رسمیت شناخت و از تحمیل ارزش ها و قواعد یک جامعه بر دیگر جوامع اجتناب ورزید، برقراری گفت و گو و تعامل برای رسیدن به درک متقابل، انتقال تجربیات و همکاری را بهترین راه برای مقابله مشترک با جرائم ملی و فراملی دانست که امروزه امنیت اجتماعی و روانی جوامع مختلف را تهدید می کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سوابق ارتباطات تاریخی و وجود مشترکات فرهنگی بین ایران و پرتغال، ایجاد روابط همکاری بین نظام های قضائی دو کشور به ویژه در زمینه مبارزه با تروریزم و جرائم سازمان یافته فراملی، قاچاق مواد مخدر، استرداد مجرمین و برقراری گفت و گوهای حقوق بشری را مکمل و تقویت کننده همکاریهای دوستانه آنها در زمینه های مختلف دانست.

آقای آنتونیو پیسارا رئیس دیوانعالی پرتغال نیز با اشاره به ارتباطات فرهنگی و تاریخی دیرینه دو کشور و تاکید بر ضرورت درک اصل تنوع فرهنگی بین کشورها، از برقراری روابط همکاری بین نظام های قضائی دو کشور و آشنایی و تبادل تجربیات و رویه ها در این زمینه استقبال کرد.

شایان ذکر است، دیوانعالی بالاترین نهاد قضائی در کشور پرتغال محسوب می شود و رئیس دیوان دارای اختیاراتی چون رسیدگی به جرائم روسای جمهور و پارلمان و نخست وزیر در زمان تصدی مسئولیت، یکسان سازی قوانین و رویه های قضائی در کشور، پذیرش درخواست استیناف در مسائل حقوقی و رسیدگی به جرائم مسئولان عالی قضائی می باشد. رئیس دیوانعالی از میان قضات دیوان و با رای آنها انتخاب می گردد.

 

 


٢٠:٠٣ - 1398/06/27    /    شماره : ٥٨٧١٩٦    /    تعداد نمایش : ٤٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران