پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفیر جدید ج.ا.ایران در پرتغال استوارنامه خود را به رئیس جمهور این کشور تسلیم کرد


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر جدید ج.ا.ایران در پرتغال استوارنامه خود را به رئیس جمهور این کشور تسلیم کرد

آقای مرتضی دامن پاک جامی سفیر جدید کشورمان در پرتغال عصر روز جمعه 28/4/1398طی مراسم ویژه ای در کاخ ریاست جمهوری این کشور  placio de Belemاستوار نامه خود را به آقای مارسلو ریبلو دی سوزا رئیس جمهور پرتغال تسلیم کرد.

پس از انجام مراسم ویژه تسلیم استوار نامه ، رئیس جمهور پرتغال در ملاقاتی با سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به سابقه طولانی روابط تاریخی و فرهنگی بین ایران و پرتغال و اعلام آمادگی کشورش برای گسترش روابط با ج.ا.ایران در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ، ضرورت توجه بیشتر به ابعاد فرهنگی روابط فیمابین را مورد تأکید قرار داد.

آقای مارسلو دی سوزا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل فنی جزئی پیش آمده در بخش کنسولی سفارت این کشور در تهران که باعث توقف فعالیت های آن در زمینه صدور ویزا برای ایرانیان به ویژه دانشجویان شده است ، اعلام کرد که دولت این کشور تلاش خواهد کرد تا این مشکل به زودی برطرف شود و در این مدت یک سفارت دیگر اروپایی ویزای پرتغال را نیز صادر خواهد کرد.

رئیس جمهور پرتغال در ادامه این دیدار با اشاره به اهمیت چند جانبه گرایی در نظام بین الملل امروز ، بر ضرورت حفظ برجام به عنوان نمونه ای مهم از چند جانبه گرایی تأکید کرد و با ابراز تأسف از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق ، بر علاقه اروپا و کشورش برای حفظ این توافق و تلاش برای تأمین خواسته های مشروع ایران در برجام تأکید ورزید . وی با ابراز خوش بینی نسبت به حل مشکلات موجود ، باز نگه داشتن راه گفت وگو و مذاکره برای حل و فصل اختلافات را ضروری دانست.

آقای دامن پاک جامی سفیر کشورمان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های گرم ریاست جمهوری اسلامی ایران به همتای پرتغالی ایشان و تجدید دعوت از آقای مارسلو دی سوزا برای سفر به ایران ، روابط پانصد ساله تاریخی بین ایران و پرتغال را پشتوانه محکمی برای روابط امروز دو کشور دانست و از توسعه همکاری های دوجانبه به ویژه در عرصه های فرهنگی استقبال کرد.

سفیر ج.ا.ایران با تشکر از دولت پرتغال برای حل موقت مشکل صدور ویزای پرتغال از طریق سفارت اسپانیا در تهران ، ابراز امیدواری کرد که با رفع مشکلات فنی موجود در بخش کنسولی سفارت این کشور در تهران ، به زودی شاهد از سرگیری فعالیت های عادی آن در زمینه صدور روادید برای ایرانیان متقاضی سفر به پرتغال باشیم .

آقای دامن پاک جامی در ادامه با اشاره به شرایط موجود اجرای توافق هسته ای از سوی طرف های مختلف ، این توافق را حاصل دو عنصر مهم مذاکره و دیپلماسی دانست که پایه های روابط بین الملل امروز را تشکیل می دهند .

وی با بر شمردن اقدامات کشورمان برای اجرای تعهدات خود در برجام که در 15 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تأیید قرار گرفته است ، اقدامات اخیر در جهت کاهش تعهدات برجامی ایران را نیز تلاشی برای حفظ این توافق عنوان کرد و افزود اروپا به جای فشار بر ایران برای اجرای کامل تعهدات برجامی خود می باید ضمن اجرای تعهدات مقرر در توافق هسته ای برای تضمین بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی این توافق ، بر دولت آمریکا فشار بیاورد که با نقض یک توافق چند جانبه مورد تأیید قطعنامه شورای امنیت و اعمال تحریم های ظالمانه ، مانع از برقراری روابط عادی تجاری بین ایران و دیگر کشورها از جمله اروپا شده است .

آقای دامن پاک جامی هم چنین تأکید کرد که ج.ا.ایران بیش از هر کشور دیگری خواهان حفظ ثبات و آرامش در منطقه خلیج فارس است و ایجاد تنش و درگیری در منطقه را به نفع هیچ کشوری نمی داند .


١٥:٢١ - 1398/04/31    /    شماره : ٥٨٠٣٨٥    /    تعداد نمایش : ١٦٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران