سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > اولین همایش بین المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران


  چاپ        ارسال به دوست

اولین همایش بین المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران

در عصر اقتصاد دیجیتال که فناوری اطلاعات و ارتباط­ (ICT)­ ابزاری قدرتمند و مهم­ترین عامل توسعه و رشد کشورهای درحال پیشرفت است، دستاوردهای آن به حدی جوامع را تحت­ الشعاع قرار داده که غفلت از آن موجب شکاف­ ها و عقب ­ماندگی­ های جبران­ ناپذیری خواهد شد.پارادایم فناوری اطلاعات و ارتباطات که از آن به­ عنوان جامعه دانایی محور، جامعه اطلاعاتی، جامعه معرفتی، جامعه شبکه­ ای و... یاد می­شود، امروز به­ عنوان مهم­ترین استراتژی توسعه ­یافتگی تلقی می­گردد.

فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار قدرتمند توسعه و راه میانبر می تواند شکاف عمیق بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را کاهش دهد.درسال 1965 میلادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود 5 درصد از هزینه­ های سرمایه­ گذاری کشورها را به خود اختصاص داده بود و در سال 2015 این رقم به بیش از 80 درصد رسید.درواقع ­ICT، بنیان کسب­ و­کار را به­ شدت متحول کرده است و می­ تواند به مزیت کاملا رقابتی و استراتژیک برای بنگاه ­ها و کشورها تبدیل شود.

در کشورهای توسعه­ یافته، گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب افزایش کارایی اقتصادی آنها شده و ارتقای عملکرد سازمان­ ها، ظهور کسب و کارهای نوین، بهبود شاخص­ ها و متغییرهای خرد و کلان اقتصادی کشورها، حاصل توسعه فناوری و ارتباطات در این کشورهاست.برای بهره ­گیری از فناوری اطلاعات به­ عنوان ابزار توسعه و ارتقای کارایی اقتصادی باید سیاست­ های مطلوب و بهینه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات با توجه به امکانات و ساختار موجود کشور تدوین شود.

فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای در حال توسعه می­ تواند عاملی مهم و اساسی به­ منظور دسترسی سریع این کشورها به مراحل بالاتر توسعه باشد.در گذشته اقتصاددانان کشورها را به لحاظ درآمد و ثروت به دو دسته فقیر و ثروتمند تقسیم می­کردند، اما در یک دهه اخیر عامل سوم دیگری به نام اطلاعات نیز در این تقسیم ­بندی نقش ویژه­ ای ایفا کرده است، یعنی کشورهایی که دارای اطلاعات کمتری هستند در رده کشورهای فقیر دسته­ بندی می­شوند.وجود فناوری اطلاعات عملکرد­ بازارها را بهبود می­بخشد، زیرا به ­طور مستقیم و غیرمستقیم همه مولفه­ های بازار از جمله نوع تولید، فرآیند تولید، صادرات و... را تحت­ تاثیر قرار می­دهد و می­تواند موجب رشد اقتصادی کشورها شود.

در بند سوم چشم انداز ایران 1404 آمده است: «جامعه ایرانی در افق 1404، جامعه­ای است برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم، فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی»؛ درنتیجه تا سال 1404 فرصت کمی باقی است تا بتوانیم با بهره ­گیری از فناوری اطلاعات کاستی­ های سال­های گذشته را جبران کنیم.

درراستای بررسی پدیده ­های نو و آینده­ پژوهی فناورانه و تبیین رویکردهای مواجه و بهره ­برداری از فرصت­ ها «اولین همایش بین ­المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران»  توسط  شرکت همایش سازان امروز(IICIC)  تحت نظارت دفتر ریاست جمهوری در روزهای 28 و 29 آبان ماه 1397 در محل مرکز همایش ­های بین ­المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران ) برگزار می گردد.

http://iran2025.com

 

 

 


١٤:٤٣ - 1397/07/26    /    شماره : ٥٤٠٨٠٦    /    تعداد نمایش : ١٥١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران