پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اقتصاد

آخرین وضعیت اقتصادی پرتغال  

این کشور در حال حاضر به نوعی در مرحله گذار از بحران اقتصادی قرار دارد که طی چند سال اخیر با آن مواجه بوده است. براساس آخرین آمارهای منتشره میزان بدهی عمومی دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی در سال 2016 میلادی 6/130 درصد و رقم آن بیش از 241 میلیارد یورو بوده است . در سال 2015 میلادی کسری بودجه این کشور 4/4 درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده است.

برنامه بودجه سال  2017 دولت اقلیت ائتلافی براساس کاهش میزان کسری بودجه و میزان بدهی های عمومی دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی تنظیم شده است. هر چند این برنامه توسط مقامات ذیربط اتحادیه اروپا مورد ارزیابی و تائید قرار گرفته ولی مشخص نیست در پایان سال بتواند به اهداف تعیین شده دست یابد.

پرتغال دارای اقتصادی با گرایش خدماتی است و بنا به گزارش موسسه آمار، قریب به 61/4 درصد نیروی کار این کشور در بخش خدمات، 27/7 درصد در بخش صنعت و 10/9 درصد در بخش کشاورزی فعال هستند. سهم هر یک از این بخش ها در تولید ناخالص داخلی نیز به ترتیب 74/5، 22/8 و 2/7 درصد است. از سویی پرتغال یک کشور سرمایه پذیر است تا سرمایه گذار و به لحاظ تجاری ، شرکتهای پرتغالی بطور سنتی بر همکاری با اروپا ، آمریکا و کشورهای پرتغالی زبان متشکل در جامعه کشورهای پرتغالی زبان (CPLP) تمرکز داشته و کمتر به ظرفیت های موجود در سایر مناطق از جمله خاورمیانه توجه داشته اند. اخیرا گرایش به سمت چین با افزایش مواجه شده و این کشور مورد توجه بالاخص دولتمردان برای جذب سرمایه های خارجی و ایجاد اشتغال در داخل قرار گرفته است.

نرخ بیکاری در پرتغال که قبلا روند نگران کننده ای داشت و از رقم 10/8 درصدی سال 2010 به رقم های 12/7 و 15/5 و16/2 و 14/2 درصد طی سالهای  2011 ،  2012 ، 2013 و  2014 رسیده بود به 8/10 درصد کاهش یافته است که هر چند ششمین نرخ بالای بیکاری در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا محسوب می گردد لیکن نسبت به سالهای قبل رقم مطلوبتری برای این کشور بشمار می رود.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران