سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
ساختار سیاسی

 ساختار سیاسی

o       نوع حكومت: جمهوری و دمکراسی پارلمانی

o       مهمترین اركان حکومتي: ریاست جمهوری، نخست وزیری ، مجلس و قوه قضائیه می باشد.

o       رئیس جمهور برای یک دوره پنج ساله با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و فرمانده نیروهای مسلح نیز به شمار می آید. ایشان وظیفه انتصاب نخست وزیر و شورای وزیران را نیز دارد.  برکناری نخست وزیر، انحلال پارلمان، وتوی مصوبات مجلس و اعلام جنگ در حیطه اختیارات رئیس جمهور می باشد.

o        بالاترین مقام اجرایی کشور، نخست وزیر است که در راس حکومت قرار دارد و توسط مجلس انتخاب و به تایید رئیس جمهور می رسد. نخست وزیر پس از تایید شدن، اعضای شورای وزیران را اعلام می نماید. دولت جدید بایستی برنامه کار خود را برای تصویب به مجلس ارائه نماید.

o       قوه مقننه: مجلس جمهوری دارای سیستم تک پارلمانی و از 230 نماینده تشکیل شده است. نمایندگان مجلس، با رای مستقیم مردم به احزاب برای یک دوره 4 ساله انتخاب می شوند.

o       شورای دولت( council of state) یک سازمان مشورتی ریاست جمهوری است که از شش مقام عالی مدنی، روسای جمهور منتخب قبلی که تحت قانون اساسی سال 1976 انتخاب شده اند، پنج عضو منتخب پارلمان و پنج عضو منتخب رئیس جمهور تشکیل یافته است.

o       پرتغال دارای دو منطقه خود مختار به نام های جزایر آسورش و مدیرا می باشد. خودمختاری منطقه آسورش براساس قانون سال 1980  و دولت خودمختار مدیرا نیز براساس قانونی موقت در سال 1976 می باشد. سرزمین های پرتغال واقع در اقیانوس اطلس به 18 منطقه تقسیم می شوند که به وسیله فرماندار منتخب شورای اداری داخلی، اداره می گردند.

o       اسلام و مسلمانان درپرتغال

·         طبق قانون اساسی پرتغال انجام مراسم مذهبی برای همه ادیان آزاد می باشد. مسلمانان پرتغال با جمعيتي حدود پنجاه هزار نفر(کمتر از نیم درصد جمعيت پرتغال)بزرگترين اقليت مذهبي اين كشور  به شمار مي آيند و اکثرا از پیروان اهل سنت می باشند. تعداد شیعیان 12 امامی حدود 1000 نقر براورد می شوند که اکثرا از شبه قاره هند می باشند.

·        به لحاظ تركيب نژادي مسلمانان عمدتاً متشكل از مهاجران هندي الاصلي هستند كه از  قاره آفريقا به ويژه دو كشور موزامبيك و گينه بيسائو به پرتغال مهاجرت نموده اند.

·         مسجد جامع ليسبون: مسجد جامع ليسبون بزرگترين بناي مذهبي مسلمانان در ليسبون به شمار مي آيد كه نماز جمعه و  ساير مراسم عبادي در آن برگزار مي شود. تاريخ بناي آن به سال  1979 باز مي گردد. در ساختن مسجد كشورهاي اسلامي از جمله جمهوري اسلامي كمك نموده اند.  حدود 5 مسجد و یا نمازخانه در شهر لیسبون واقع است.

·         كاشيكاري مسجد جامع ليسبون: در راستاي تكميل بنا و تزئين مسجد جامع، سفارت جمهوري اسلامي ايران تلاشهاي فراواني را به منظور كاشيكاري مسجد مبذول داشت تا اينكه قرارداد كاشي نمودن مسجد بين سازمان اوقاف و امور خيريه كشورمان و مسجد جامع به امضاء رسيد. پس از آن هنرمندان كشورمان از سازمان اوقاف و امورخيريه جهت انجام كاشيكاري به ليسبون عزيمت و در نهايت كاشيكاري مسجد را در فروردين ماه 1386 به پايان بردند. اكنون سردرب، محراب، مناره، كتيبه هاي داخل مسجد، گنبد بزرگ و گنبد كوچك به كاشي هاي رنگين لاجوردي، سبز و آبي آسماني كه ويژه معماري ميهن اسلامي مان مي باشد آراسته شده ا ست.

·        قریب هشت هزار نفر ازمسلمانان مقیم پرتغال را  معتقدین فرقه اسماعیلیه تشکیل میدهد و دارای مرکزی در شهر لیسبون می باشند. بنیاد آقاخان متعلق به این گروه می باشد و ارتباط تنگاتنگی با دولت و حکومت پرتغال دارند.

 آخرین وضعیت سیاسی داخلی پرتغال

در آخرین انتخابات پارلمانی پرتغال در 12 مهرماه 94 هر چند که ائتلاف پیشرو (سوسیال دموکراتیک و مردم ) با کسب 107 کرسی پیروز انتخابات محسوب می شد ولی به علت عدم کسب اکثریت پارلمانی  و تشکیل ائتلاف اقلیت از سوی بقیه احزاب به سرپرستی حزب سوسیالیست نتوانست رای اعتماد پارلمان را  نسبت به برنامه های خود کسب نماید و لذا آقای آنتونیو کوشتارهبر حزب سوسیالیست  ازسوی رئیس جمهور مامور تشکیل کابینه دولت بیست و یکم شد . لازم بذکر است که این انتخابات  اولین انتخابات در پرتغال پس از پایان برنامه نجات مالی و اقدامات ریاضتی اقتصادی در این کشور بوده و دولت جدید در برنامه های خود سعی کرده است تا از سیاستهای ریاضتی دولت قبلی فاصله بگیرد. نتایج انتخابات پارلمانی هم نشان داد که مردم به نوعی به سیاستهای ریاضت اقتصادی و دولت قبلی پرتغال رای منفی داده اند.دولت جدید این کشور با ائتلاف احزاب سوسیالیست ، بلوک چپ و ائتلاف کمونیست تشکیل شده است و در مقابل ائتلاف پیشرو ( سوسیال دموکراتیک و مردم )، قرار دارد.

چهار نهاد حاكميت سياسي اين كشور عبارتند از: رئيس جمهوري، نخست وزير و هيات وزيران، پارلمان و قوه قضائيه . نظام قضائي در اين كشور مطابق قانون اساسي از قواي مجريه و مقننه مستقل است.رئیس جمهور فعلی آقای مارسلو ربلو دی سوزا(سوسا) از 9 مارس 2016 مشغول بکارشده است.

اولویتها و جهت گیریهای سياست خارجي پرتغال

1-    روابط با اتحاديه اروپايي و استفاده از مزایای تبادل و تردد آزاد کالا و اشخاص در اتحادیه

2-    هماهنگی با سياستهاي آمريكا و قدرتهاي اثر گذار اروپايي در قبال مسائل بین المللی

3-    از اعضاء مؤسس «ناتو» و همكاري مستمر با این پیمان  و آمریکا در بعد نظامی و ارائه امکان استفاده از پایگاه نظامی لاجش در مجمع الجزایر آزورس

4-    ايفاي نقش فعال در مجمع كشورهاي پرتغالي زبان ، آفريقا، آمريكاي لاتين و تقويت همكاري با كشورهاي حوزه مديترانه (بعنوان عضو گروه هفت کشورحاشیه ای دریای مدیترانه)

5-    نگاه به شرق و بالاخص چین برای جذب سرمایه گذاریهای خارجی آنها در پرتغال

6-     القا و پیگیری ایده "پرتغال دروازه ورودی" اتحادیه اروپا برای جذب سرمایه های خارجی

آشنائی با قوه مقننه پرتغال

پارلمان جمهوری پرتغال شامل یک مجلس است که بنام "مجلس جمهوری" شناخته می شود. براساس قانون اساسی پرتغال چهار نهاد حاكميت سياسي اين كشور عبارتند از: رئيس جمهوري، نخست وزير و هيات وزيران، پارلمان و قوه قضائيه . نظام قضائي در اين كشور مطابق قانون اساسي از قواي مجريه و مقننه مستقل است. مجلس جمهوری نماینده همه شهروندان پرتغالی محسوب می گردد. این نهاد حاکمیتی مسئول تقنین قوانین بنیادینی جمهوری بوده، نظارت بر انطباق قوانین با قانون اساسی و عملکرد دولت و نهادهای عمومی را برعهده دارد.

مجلس جمهوری پرتغال از 230 نماینده تشکیل شده است و هر شهروند پرتغالی بالای 18 سال می تواند بعنوان نماینده مردم در آن انتخاب شود. اعضای مجلس پرتغال از بین لیست احزاب یا ائتلاف های حزبی در هر حوزه انتخابیه انتخاب می شوند. آرای ماخوذه توسط هر لیست براساس سیستم تناسب به تعداد کرسی های پارلمانی تبدیل می شود. هر نماینده بعد از انتخاب شدن بعنوان نماینده کل کشور و نه فقط حوزه انتخابیه خود تلقی می گردد. مدت دوره نمایندگی 4 سال بوده و یک دوره قانون گذاری بشمار می رود. هر سال پارلمانی نیز از 15 سپتامبر شروع می شود. مجلس فعلی جمهوری پرتغال که در 4 اکتبر2015 (مهر1394) انتخاب شده است سیزدهمین دوره قانون گذاری بشمار می رود.

ترکیب احزاب در مجلس سیزدهم پرتغال

در آخرین انتخابات پارلمانی پرتغال در 12 مهرماه 94 هر چند که ائتلاف پیشرو (سوسیال دموکراتیک و مردم ) با کسب 107 کرسی پیروز انتخابات محسوب می شد ولی به علت عدم کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل ائتلاف اقلیت از سوی بقیه احزاب به سرپرستی حزب سوسیالیست نتوانست رای اعتماد پارلمان را  نسبت به برنامه های خود کسب نماید و لذا آقای "آنتونیو کوشتا" رهبر حزب سوسیالیست  ازسوی رئیس جمهور مامور تشکیل کابینه دولت بیست و یکم شد . لازم بذکر است که این انتخابات  اولین انتخابات در پرتغال پس از پایان برنامه نجات مالی و اقدامات ریاضتی اقتصادی در این کشور بوده و دولت جدید در برنامه های خود سعی کرده است تا از سیاستهای ریاضتی دولت قبلی فاصله بگیرد. نتایج انتخابات پارلمانی هم نشان داد که مردم به نوعی به سیاستهای ریاضت اقتصادی و دولت قبلی پرتغال رای منفی داده اند.دولت جدید این کشور با ائتلاف احزاب سوسیالیست ، بلوک چپ و ائتلاف کمونیست تشکیل شده است و در مقابل ائتلاف پیشرو ( سوسیال دموکراتیک و مردم )، قرار دارد.

تعداد نمایندگان احزاب مختلف در مجلس فعلی پرتغال براساس انتخابات سال 2015 به این شرح می باشد:

ائتلاف حزب سوسیال دموکرات(PPD/PSD): 89 کرسی

حزب سوسیالیست (PS) : 86 کرسی

بلوک چپ(BE): 19 کرسی

ائتلاف دموکراتیک مرکز و سوسیال (CDS-PP): 18 کرسی

حزب کمونیست پرتغال (PCP): 15 کرسی

حزب اکولوژیست سبز(PEV): 2 کرسی

حزب طبیعت- مردم –حیوانات(PAN): 1 کرسی

مجالس مناطق خودمختار

پرتغال دارای دو منطقه خودمختار آزور(آزورش) و مادیرا است که هر کدام نیز دارای مجالس مقننه جداگانه ای می باشند. تعداد اعضای مجلس نمایندگان منطقه خودمختار آزور 57 نفر و تعداد اعضای مجلس نمایندگان منطقه خودمختار مادیرا 47 نفر است. دوره مجالس این مناطق نیز 4 سال بوده و اعضای آن با آرای عمومی و مستقیم مردم انتخاب می شوند. پرتغال همچنین دارای 21 نماینده در پارلمان اروپا می باشد.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران