پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي ایران و پرتغال

روابط اقتصادی ایران و پرتغال

پرتغال دارای یک اقتصاد غالبا خدماتی است و بنا به گزارش موسسه آمار، قریب به 4/61 درصد نیروی کار این کشور در بخش خدمات، 7/27 درصد در بخش صنعت و 9/10 درصد در بخش کشاورزی فعال هستند. سهم هر یک از این بخش ها در تولید ناخالص داخلی نیز به ترتیب 5/74، 8/22 و 7/2 درصد است.
از سویی پرتغال یک کشور سرمایه پذیر است تا سرمایه گذار. بلحاظ تجاری ، شرکتهای پرتغالی بطور سنتی بر همکاری با کشورهای پرتغالی زبان موسوم به CPLP، اروپا و آمریکا تمرکز داشته و کمتر به ظرفیت های موجود در سایر مناطق از جمله خاورمیانه توجه داشته اند.
با اینحال روابط اقتصادی این کشور با جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر علیرغم بحران اقتصادی جاری با رونق خوبی مواجه بوده و شرکت های خصوصی دو کشور آشنایی خوبی با توانایی ها و امکانات یکدیگر یافته و نسبت به تقویت همکاریها علاقمند شده اند.
تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی که بیشتر مربوط به اقتصادهای برنامه ریزی دولتی و سوسیالیستی است طی چند سال اخیر اهمیت خود را در روابط ایران و پرتغال از دست داده و دو کشور همّ خود را بیشتر بر فعال سازی روابط اقتصادی به ویژه در بخش های خصوصی متمرکز نموده و تلاش کرده اند تا با اجرای طرح ها و ابتکاراتی شرکت ها، انجمن ها و اتاق های صنعتی و بازرگانی دو کشور را با ظرفیت های یکدیگر آشنا و به همکاری ترغیب نمایند.
خوشبختانه توفیقات خوبی نیز در این زمینه طی چند سال گذشته حاصل شده است که از ان جمله می توان به برقراری همکاری نزدیک اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران با مراکز اقتصادی تاثیر گذار پرتغالی همچون انجمن بازرگانی پرتغال( AEP) مستقر در پورتو ، انجمن صنایع (AIP) و آژانس سرمایه گذاری و تجارت خارجی پرتغال(AICEP) مستقر در لیسبون، چند دور سفر تجار پرتغالی تهران و سایر استان های ایران ، تشکیل چندی سمینار معرفی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در ایران و پرتغال، تشکیل متقابل شوراهای بازرگانی ایران و پرتغال، برگزاری کارگاه روابط اقتصادی ایران و پرتغال در حاشیه نمایشگاه بین المللی صادرات پرتغال، حضور بیش از 16 شرکت قالب سازی پرتغال در نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، سفر هیات صادر کنندگان فرش استان آذربایجان شرقی به لیسبون و تبادل پیش نویس سند همکاری بین سازمان سرمایه گذاری ایران و آژانس سرمایه گذاری پرتغال اشاره نمود.

مهمترین اقلام صادراتی غير نفتي ایران به پرتغال را سيم و كابل برق، انواع سنگ هاي ساختماني، قطعات الكتريكي خودرو، خشكبار، انواع فرش هاي دستباف و ماشيني و مواد خام پليمري و شيميايي و مهمترین اقلام وارداتی از پرتغال را نیز ماشين آلات، قطعات و اتصالات الكتريكي خودرو، روکش های چوبی، چوب پنبه، ژنراتورهاي توليد برق، شيرآلات و سوپاپ هاي صنعتي تشکیل می دهند.

مراودات تجارت خارجی

براساس آمارهای منتشره توسط مراجع ذیربط پرتغالی ، این کشور در 8 ماه اول سال 2016 (ژانویه لغایت اوت) 32/818 میلیارد یورو کالاو مواد سوختی صادر و درمقابل 39/527 میلیارد یورو کالا و مواد سوختی از خارج وارد کرده است. طی این مدت و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل واردات  0/9 درصد و صادرات 1/1 درصد کاهش یافته اند.

اسپانیا با 8/702 میلیارد یورو مهمترین مقصد کالاهای صادراتی پرتغال و با 12/948 میلیارد یورو بزرگترین مبدا کالاهای وارداتی پرتغال بشمار می رود. طی این مدت ده کشور اصلی مقصد صادراتی پرتغال عبارت بودند از اسپانیا ، فرانسه ، آلمان، انگلیس، آمریکا، هلند، ایتالیا، آنگولا ، بلژیک و مراکش. در 8 ماه اول 2016 ، ده مبدا مهم کالاهای وارداتی پرتغال عبارت بودند از: اسپانیا ، آلمان، فرانسه ، ایتالیا، هلند ، انگلیس، چین، بلژیک، برزیل و روسیه..

روابط تجاری دوجانبه

براساس آمار منتشره توسط مراکز آماری پرتغال حجم کل روابط بازرگانی دو کشور در یازده ماه اول سال گذشته میلادی (2016) 47/4 میلیون یورو اعلام شده است که ازاین رقم سهم واردات کشورمان از پرتغال 13.55 میلیون یورو و صادرات به آن 33/9 میلیون یورو بوده است. طی همین مدت ایران در جایگاه 91 بازارهای صادراتی پرتغال و 66 مبادی وارداتی این کشور قرار داشته است. آمار طرف پرتغالی نشان می دهد که صادرات پرتغال به ایران در یازده ماه اول سال گذشته میلادی نسبت به مدت مشابه سال ماقبل(2015) نزدیک به 29 درصد کاهش و درمقابل واردات آن از کشورمان 45 درصد رشد یافته است.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران