دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی

ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی


 

متقاضيان ثبت ازدواج ميتوانند با تکميل و ارائه مدارک زير درخواست ثبت ازدواج بنمايند. پس از بررسی مدارک توسط مسئول مربوطه ودر صورت کامل بودن مدارک از طريق تلفنی که در درخواستنامه اعلام
نموده اند از تاريخ حضور در سفارت برای امضاء دفاتر ثبت ازدواج مطلع خواهند شد. حضور مرد خارجی برای ثبت ازدواج در محل سفارت الزاميست.
توجه : مرد خارجی بدلیل ازدواج با زن ایرانی تبعه ایران محسوب نمی گردد و فرزندان آنها نیز تابعیت پدر را خواهند داشت ، لذا برای سفر به ایران بایستی درخواست روادید کنند . برای این افراد با درخواست کتبی زن در حداقل زمان روادید صادر خواهد شد .

مدارك لازم
۱- درخواستنامه تکميل شده شماره [۲۰۲] برای ثبت ازدواج با مرد خارجی (مرد خارجی ميتواند مشخصات خود را در درخواستنامه به انگليسی بنويسد)
۲- اصل شناسنامه زن
۳- درخواستنامه تکميل شده شماره [۲۱۹] برای صدور گواهی تجرد (فقط درصورتی که شناسنامه زن المثنی باشد)
۴- گواهی ولادت بین المللی مرد با مهر و امضای اصل صادره شهرداری ها که اسامی والدین وی نیز در آن قید شده باشد. به انضمام دو سری کپی‌ از گواهی ولادت فوق.
۵- اصل اجازه نامه كتبی پدر يا جد پدری دوشيزه برای ازدواج اول که بايد توسط يکی از دفاتر اسناد رسمی تائيد شده باشد (اگر پدر يا جد پدری ساکن ايران باشند).
* در صورتيکه پدر يا جد پدری ساکن پرتغال باشد، حضور وی، با همراه داشتن اصل شناسنامه اش، در سفارت برای صدور اجازه نامه  ضروريست.
*- در صورت فوت پدر و يا جد پدری، ارائه اصل گواهی فوت صادره از مراجع ذيصلاح ضروريست
۶- اصل گواهی تشرف مرد به دين مبين اسلام به انضمام دو سری کپی‌ از تشرف به دین اسلام.
۷- اصل گواهی جاری شدن صيغه عقد شرعی به انضمام دو سری کپی‌ از گواهی ازدواج شرعی.  (برای هموطنان زرتشتی كليمی و مسيحی ارائه گواهی انجام نكاح براساس رويه معمول در اديان مذكور الزامی است)
۸- اصل سند رسمی ازدواج پرتغالی به انضمام دو سری کپی‌ از سند ازدواج پرتغالی(در صورتی كه سند رسمی ازدواج غيرپرتغالی باشد، اصل سند بايد توسط سفارت كشور محل ازدواج در پرتغال  تائيد و سپس توسط وزارت امور خارجه پرتغال تصديق گردد).
۹- گواهی تندرستی زوجين شامل گروه خون، عدم ابتلاء به بيماری مقاربتی، ايدز، تالاسمی (Thalassaemie )  و اعتياد به مواد مخدر و گواهی مبنی بر بلامانع بودن ازدواج از نظر RH خون از يکی از بيمارستانها و يا مراکز پزشکی معتبر (در صورتيکه از ازدواج شرعی زوج بيش از يکسال سپری شده باشد نيازی به ارائه اين گواهی نيست)
۱۰- گواهی اشتغال به كار مرد و یک سری کپی‌ از گواهی فوق.
۱۱- گواهی عدم سوء پيشينه مرد كه از سوی پليس بين المللی (اينترپول) یا پلیس پرتغال صادر شده باشد به انضمام یک سری کپی‌ از گواهی فوق.
۱۲- تعهدنامه رسمی مرد مبنی بر پرداخت نفقه و هزينه بليط مراجعت زن به ايران (اين تعهدنامه بايد در حضور كنسول در سفارت تنظيم و امضاء شود. )
*- چنانچه زن ايرانی طبق تعهدنامه شماره [۲۰۳] انصراف خود را از دريافت نفقه و هزينه بليط مراجعت به ايران اعلام نمايد، ارائه تعهدنامه مرد برای پرداخت نفقه و هرينه مراجعت لازم نيست.
۱۳- دوازده قطعه عکس جديد ۴×۳ تمام رخ، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد از هر يک از زوجين که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده وعکس بانوان با حجاب اسلامی باشد.
۱۴- گذرنامه و اقامت زوجه ایرانی در کشور پرتغال به انضمام دو سری کپی‌ از گذرنامه و اقامت زوجه در پرتغال.
۱۵- گذرنامه و کارت اقامت مرد خارجی به انضمام دو سری کپی‌ از گذرنامه و اقامت زوج در پرتغال.
۱۶-  واريز [ هزينه]

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران